Zdraví a nemoc

9. července 2008 v 20:23 | kiki a niki |  Nemoce koní
Mnoho nemocí a potíží, které sužují koně a poníky, je způsobeno domestikací. Koně jsou od přírody přizpůspbeni životu ve stádech, spásání malých množství trávy a neustálému pohybu. Život s člověkem je pro ně nepřirozený a lidské chyby či neznalost jim mohou způsobit řadu zdravotních problému a poruch chování¨. Kupříkladu koně jako společenská, normánská zvířata žijících ve stádech nesnášejí dost dobře dlouhé hodiny, které musejí osaměle strávit ve stáji nebo v odděleném boxu. Množství problémů jako je okusování žebřin, klkání, tkalcování nebo dokonce zácpa a kolika, které jsou často způsobeny poříráním podestýlky, mohou mít své příčiny v nudě, osamělosti a frustraci. Špatná péče může být příčinou zchromlosti, bolestivého onemočnění nohou, pokud nechá vlastník nechá koně příliš ztloustnout a nedopřeje mu dostatek pohybu. To se stává zejména u poníků, které jejich vlastníci nechají, aby se na jaře dosyta pospásali na čerstvé trávě. Zchromlost způsobuje kruté bolesti a vyčerpání, a pokud nepomůže od bolestí léčení, bývá často signálem konce výkonné části života a někdy dokonce života samého. Chronické obstrukční onemocnění plic je alergické onemocnění podobné astmatu u lidí. Vyskytuje se často ve špatně větraných stájích a volných boxech, a to i ve velice moderních stavbách. V rozporu s obecným přesvědčením nezabezpečují půlené dveře stájí koním dosatek čerstvého vzduchu. V současné době lze pozorovat obrovský nárust COPD (Chronické obstrukční onemocnění plic), způsobený pravděpodobně přecitlivělostí na spory plísní obsažené v seně. Svůj vliv na vývoj nemoci může mít i prach a pylová zrna. Prašné, špatně věstané stáje příznaky nemoci zhoršují a jsou patrně jednou z hlavních příčin jejího vzniku. Koně a poníci chováni venkututo chorobu nikdy nemívají, a tak je nejlepší a nejlevnější preventivní léčbou pro koně trpící COPD čerstvý vzduch.
Prevence-Mnohé činnosti, k nimž koně používáme, silně zatěžují a požkozují jejich klouby, šlachy a vazy. Následkem toho je jednou z nejčastějších potíží zchromlost a mnozí veterináři věnují prakticky celý svůj život jejímu diagnostikování, léčení a hledání příčin jeího vzniku. Bohužel pro ni neexistuje žádná vakcína, a tak je jediné, co můžeme udělat , je dbát an to, abychom rozmnožovali koně dědičně odolné a využívali je jen k takové práci, pro jakou jsou způspbilí. Proti celé řadě nemocí však existují vynikající vakcíny, jenže prozatím je příliš mnoho vlastníků koní ve větší míře nevyužívá- proti koňské chřipce je např. ve Velké Británii očkováno jen 20-30% všech koní. Úplně trestuhodné je však nenechat koně očkovat proti tetanu. Spory klostridií způsobujících tetanus zůstává i v součastnosti, navzdory použití moderních léčiv, prakticky neléčitelným onemocněním, jakmile se jednou objeví jeho klinické příznaky´. Nestačí očkovat zvířata až tehdy, když se poraní. V mnoha případech se může tetanus objevit i bez viditelných známek poranění. Koně a poníci toho dávají lidem tolik, že si přece zaslouží co nejlepčší péči a ochranu.
Poznejte svého koně- Nejdůležitější schopností člověka, který se zabývá zvířat, je umění pozorovat. Mnozí "koňáci" si tuto dovednost rozvíjejí již od útlého dětství, ale i když mezi ně nepatříte, není důvod, proč byste se to s trochou píleo odhodlání mohli naučit. Veterinární lékařošetřující nemocného koně potřebuje znát jeho anamnézu koně potřebuje znát anamnézu tak přesně, jak mu jen může majitel vylíčit. Špatné, nebo nedostatečné informace mohou ztížit diagnózu, a případně mohou mít i fanální nísledky. Snažte se proto svého koně co nejlépe poznat a aučte se rozeznat, jaké je jeho normální chování a co k němu již nepatří. Čas, který strávíte jeho pozorováním, není rozhodně ztracený. Dokud nepoznáte, jak se chová když je v pořádku, nemůžete ani poznat, jestli v pořádku není. při pozorování buďte pokud možno systematičtí a své poznatky si zapisujte. Nespoléhejte se na instinkt. Začněte s prohlídkou hlavy a postupujte po celém těle tak, abyste nevynechali žádný důležitý detail, o kterém se domnívátě, že by nemusel být v pořádku. Kupte si veterinární teploměr a naučte se s ním zacházet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama