Hřebelcování

9. července 2008 v 20:42 | kiki a niki |  Péče o koně

Koně ustájeni v boxech potřebují každodenní čistění. Není to důležité jen pro jejich čistotu, ale i pro jejich zdraví. Při denním čištění můžete prohlédnout kůži, nohy a kopyta koně a zjistit, nemá-li kůň nějaké zranění. K čištění se používá několik druhů kartáčů.
Kartáč na tělo- Oválný kartáč s krátkými štětinami, podložka je z kůže nebo za dřeva. Na vrchu je látkové poutko na ruku, aby se kartáč lépe držel. Používá se k hřebelcování srsti k vyčesání hřívy a také ohonu.
Rýžový kartáč- Má dlouhé a tvrdé štětiny, podložka je dřevěná nebo plastová. Používá se k odstraňování zaschlého bahna na nohou, v zimě k hřebelcování koní s dlouhou srstí.
Hřbílka- Používají se tři tipy hřbílek: 1) Kovové hřbílko- Železný kartáč s držátkem. Používá se pouze k čištěn na tělo, není určen poníky. 2) Gumové hřbílko- Navrchu je úchyt na ruku. Používá se k odstraňování bahna a vyčesání vypadaných nebo uvolněných chlupů v koňské srsti. 3) Plastové hřbílko- Sttejné použití jako gumové hřbílko. Obě hřbílka jsou vhodná na jaře, kdy kůň líná a je třeba vyčesat chumáče uvolněné zimní srsti.
Vodní kartáč- Má stejný tvar jako rýžový kartáč, má ale kratší a jemnější štětiny. Použíívá se navlhčený k vyčesání hřívy a ohonu.
Stájová utěrka- Plátěná látka, která se používá úplně nakonec k vyleštění srsti.
Hřeben na hřívu- Kovový hřeben, kterým rozčesáváme hřívu před dakší úpravou.
Houby- Používáme vždycky dvě. Jednu na koutky očí a na nozdry, druhou pro okolí řitního otvoru a genitálií. Používejte houby jiných barev, aby jste si je nespletli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama