Hackney

9. července 2008 v 20:00 | niki a kiki |  Plemena koní
Název plemene: Hackney

Původ: Velká Británie
Typ: teplokrevník
KVH: 140 - 158 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Plemeno vzniklo v 18. století křížením norfolkského a yorkshirského klusáka. Norfolkové byli známí svým velmi rychlým klusem a podíleli se na vzniku velkého množství plemen. Hackney za svůj vznik vděčí rodině Ramsdalů, kteří vlastnili norfolkéhřebce Wroot's Pretender a Phenomenon. Ty křížili s yorkshirskými klisnami. Roku 1833 byla založena plemenná kniha Hackney Horse. Hackney na rozdíl od norfolků a yorkshirských klusáků dokázal přežít nástup železnice a to díky svému atraktivnímu vzhledu a extrémně vysoké akci předních končetin. To přesunulo původně pracovní plemeno do přehlídkových kruhů.


Povaha
Hackney je živý, vytrvalý kůň s přátelskou a učenlivou povahou. Většinou je dobře ovladatelný, ochotný a pracovitý.

Konstituce
Hlava je jemná s mírným klabonosem, krk je silný s menším hřebenem, vysoko nasazený. Hrudník není moc hluboký, plece jsou silné a umožňují vysokou akci předních nohou. Hřbet je kompaktní, záď silná s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s výraznými klouby, kopyta jsou tvrdá.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku dorůstají 140 - 158 cm.

Využití
Hackney je využíván jako atraktivní klusák na přehlídkách. Může se také zapřáhnout do lehkých bryček a je to také dobrý jezdecký kůň. Ve sportu vynikl hlavně v parkúrovém skákání díky svému přirozenému skokovému nadání.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama